Lekce - Azbuka

Ve sloupci vpravo naleznete všechny znaky ruské abecedy – azbuky. V hranatých závorkách je výslovnost. Abyste se mohli naučit ruštinu, je třeba bezpečně ovládat azbuku!

А а [ a ]
Б б [ b ]
В в [ v ]
Г г [ g ]
Д д [ d ]
Е е [ je ]
Ё ё [ jo ]
Ж ж [ ž ]
З з [ z ]
И и [ i ]
Й й [ j ]
К к [ k ]
Л л [ l ]
М м [ m ]
Н н [ n ]
О о [ o ]
П п [ p ]
Р р [ r ]
С с [ s ]
Т т [ t ]
У у [ u ]
Ф ф [ f ]
Х х [ ch ]
Ц ц [ c ]
Ч ч [ č ]
Ш ш [ š ]
Щ щ [ šč ]
Ъ ъ [ tvrdý znak ]
Ы ы [ y ]
Ь ь [ měkký znak ]
Э э [ e ]
Ю ю [ ju ]
Я я [ ja ]

Ruská klávesnice – rozložení jako latinka

Pokud chcete psát azbukou na svém počítači, bude se Vám určitě hodit tento program. Klasická ruská klávesnice ve Windows je totiž úplně jiná, než naše česká. Díky tomuto programu bude rozložení ruské klávesnice na Vašem počítači stejné, jako v latince. NOVÁ VERZE – STAHUJTE ZDE

Výslovnost v ruštině

здра́вствуй znamená pozdrav (ahoj). Čteme jej [zdrávstvuj]. Všimněte si čárky nad písmenem a. Jedná se o vyznačení přízvuku. Přízvuk čteme výrazně (mnohem výrazněji než v češtině). Přízvuk obyčejně vyznačen v textu nebývá (vyznačen bývá většinou v jazykových učebnicích apod.)

Přízvuk je v ruštině pohyblivý a významotvorný. Pohyblivý přízvuk znamená to, že když skloňujeme nějaké slovo, přízvuk nemusí být vždy na stejné hlásce. Významotvorný přízvuk znamená to, že stejně psaná slova, akorát s přízvukem na jiné hlásce, mohou mít úplně odlišný význam. Například: сто́ит [stójit] (stojí – peníze) стои́т [stajít] (stojí – na nohou).

Následující lekce: Základy ruštiny


Poslední úprava článku: 16.7.2016 00:49:07 | Upravit článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace